zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest przywiązanie a syndrom ddd

Psycholog Wrocław lub online

Przywiązanie w dzieciństwie a Syndrom DDD

Co znajdziesz w tym artykule:

Syndrom DDD

Syndrom DDD (Disrupted Developmental Disorder) jest złożonym zaburzeniem psychologicznym, które dotyka wielu jednostek na całym świecie. Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych dorastały w deficycie w rozwoju emocjonalnym i społecznym, często związanym z nieprawidłowym tworzeniem więzi emocjonalnej w okresie wczesnego dzieciństwa.

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych to osoby, które dorastały w rodzinach charakteryzujących się poważnymi problemami i trudnościami w funkcjonowaniu. To może obejmować różne rodzaje dysfunkcji, takie jak przemoc domowa, nadużywanie substancji chemicznych, brak emocjonalnego wsparcia, choroby psychiczne rodziców, niewłaściwe granice czy niewłaściwą dynamikę władzy. Dysfunkcje pojawiają się również, jeśli chodzi o wczesne przywiązanie do rodziców.

Teoria przywiązania

Teoria przywiązania Johna Bolwby’ego jest jedną z najbardziej wpływowych teorii w dziedzinie psychologii rozwojowej. Bolwby postulował, że przywiązanie jest fundamentalnym instynktem człowieka, który wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny przez całe nasze życie.

Według Bolwby’ego, przywiązanie to proces emocjonalnego połączenia pomiędzy dzieckiem a opiekunem, który zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i troski. Teoria ta podkreśla, że bliskie i trwałe więzi emocjonalne są nie tylko niezbędne dla rozwoju psychicznego i emocjonalnego. Mają również kluczowe znaczenie dla przetrwania i przystosowania się dziecka do środowiska.

Kluczowe elementy teorii przywiązania

Bolwby zidentyfikował kilka kluczowych elementów teorii przywiązania.

 • Przeżywanie lęku i poszukiwanie bezpieczeństwa – Według Bolwby’ego, dziecko ma naturalną skłonność do poszukiwania opieki i ochrony ze strony swojego opiekuna w przypadku zagrożenia. Przeżywanie lęku i szukanie bezpieczeństwa jest podstawowym motorem przywiązania.
 • Przywiązanie jako proces długotrwały – Bolwby uważał, że przywiązanie rozwija się stopniowo i utrzymuje przez dłuższy czas. Wczesne doświadczenia przywiązania ma wpływ na późniejsze relacje interpersonalne i wpływ na rozwój jednostki.
 • Modele przywiązania – Bolwby opisał trzy główne modele przywiązania: bezpieczny, unikający i lękowo-ambiwalentny. Dzieci, które doświadczają bezpiecznego przywiązania, mają zaufanie do swoich opiekunów, czują się bezpieczne i pewne siebie. Dzieci z przywiązaniem unikającym unikają intymności i często wykazują trudności w nawiązywaniu bliskich relacji. Dzieci lękowo przywiązane do rodziców, często spotykają się z niestabilnością w reakcjach i emocjach rodziców. Już od dzieciństwa towarzyszy im lęk, który może eskalować.
 • Skutki braku przywiązania – Bolwby uważał, że brak stabilnego przywiązania może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego. Osoby, które doświadczyły zakłóconego przywiązania w okresie wczesnego dzieciństwa, mogą mieć trudności w budowaniu zdrowych relacji, wykazywać lęki, depresję i inne zaburzenia emocjonalne.

Wczesne przywiązanie a Syndrom DDD

Zgodnie z teorią Bolwby’ego, silne i bezpieczne przywiązanie dziecka do opiekunów jest nie tylko niezbędne dla jego przetrwania i zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych, ale również wpływa na zdrowy rozwój psychiczny. Dorośli, którzy jako dzieci doświadczali stabilnego przywiązania, mieli poczucie bezpieczeństwa i pewności, co pozwalało im eksplorować świat, zdobywać umiejętności społeczne i emocjonalne oraz rozwijać zdrowe więzi z innymi ludźmi. W przypadku syndromu DDD wczesne przywiązanie może być zaburzone lub niedostateczne. Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych mogły doświadczać trudności w nawiązywaniu bliskiej więzi emocjonalnej z opiekunami, co prowadziło do różnorodnych konsekwencji w rozwoju psychologicznym.

Przywiązanie a rozwój emocjonalny

Zgodnie z teorią Bolwby’ego, stabilne przywiązanie zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewności, co pozwala mu na eksplorację otaczającego świata i zdobywanie nowych umiejętności. Jednakże, w przypadku DDD, brak takiego bezpiecznego przywiązania może prowadzić do ograniczenia rozwoju emocjonalnego. Osoby z syndromem DDD mogą doświadczać trudności w identyfikowaniu i wyrażaniu własnych emocji, a także w rozpoznawaniu emocji innych ludzi. Z powodu trwałej niestabilności i nieprzewidywalności w zachowaniu rodziców, dzieciom trudno jest budować zaufanie. Gdy rodzice dziecka są nieobecni emocjonalnie, dorasta ono w poczuciu lęku. Nie ma do kogo zwrócić się ze swoimi problemami, nie może liczyć na wsparcie. Czasami zdarza się, że w niektórych rodzinach dysfunkcjonalnych dzieci nie mają zapewnionych podstawowych środków do życia. Przykładowo żyją w bardzo trudnych warunkach mieszkalnych. Brak wsparcia i zapewnienia potrzeb wpływa na samoocenę oraz ma ogromny wpływ na życie dorosłe.

Przywiązanie a trudności w budowaniu relacji

Przywiązanie, zgodnie z teorią Bolwby’ego, wpływa również na umiejętność nawiązywania i utrzymywania bliskich relacji z innymi ludźmi. Osoby z syndromem DDD często borykają się z trudnościami w nawiązywaniu głębokich więzi emocjonalnych. To może prowadzić do izolacji społecznej i uczucia osamotnienia. Takie osoby mogą mieć bardzo niskie zaufanie do innych ludzi. Mogą bać się skrzywdzenia, ponieważ już i tak doświadczyły dużo cierpienia. Obserwując niestabilność swoich rodziców, mogą nie znać innego sposobu na zbudowanie relacji. Otwieranie się na innych ludzi często może być długim procesem. Co nie zmienia faktu, że taka osoba może bardzo pragnąć bliskości z innymi.

Ryzyko zaburzeń psychicznych

Zaburzone przywiązanie w okresie wczesnego dzieciństwa związane z syndromem DDD może prowadzić do wzrostu ryzyka rozwoju różnych zaburzeń psychicznych w późniejszym życiu. Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych często doświadczają traumy, przemocy lub innych stresujących wydarzeń w dzieciństwie. Takie doświadczenia traumatyczne mogą zwiększać ryzyko rozwoju zaburzeń takich jak Zespół Stresu Pourazowego (PTSD), depresja, lęki czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Brak odpowiedniego wsparcia emocjonalnego i opieki w rodzinie może przyczynić się do trudności w radzeniu sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami. To może prowadzić do zwiększonego ryzyka zaburzeń nastroju, takich jak depresja i zaburzenia lękowe.

Dzieci, które były ofiarami przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej w rodzinie, mogą mieć większe ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Rodziny dysfunkcyjne często charakteryzują się problemami związanych z uzależnieniem od substancji chemicznych, takich jak alkohol czy narkotyki. Dorosłe dzieci z takich rodzin mogą mieć zwiększone ryzyko uzależnienia się od tych substancji lub wystąpienia innych zaburzeń związanych z używaniem substancji. Niezdrowe wzorce zachowań, brak odpowiednich granic i niewłaściwe relacje w rodzinie dysfunkcyjnej mogą przyczynić się do rozwoju zaburzeń osobowości u dorosłych dzieci, najczęściej do zaburzeń narcystycznych i borderline.

Interwencje oparte na teorii przywiązania

Zrozumienie teorii przywiązania może być kluczowe dla opracowania skutecznych interwencji terapeutycznych dla osób z syndromem DDD. Terapia oparta na przywiązaniu może koncentrować się na tworzeniu bezpiecznej relacji terapeutycznej. Celem jest odbudowanie zdrowego przywiązania i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u jednostek z syndromem DDD.

Jak pomóc?

Pomoc dorosłym dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych w tworzeniu zdrowych relacji opartych na bezpiecznym przywiązaniu może być procesem długotrwałym. Na szczęście istnieje wiele strategii, które mogą być pomocne.

 • Terapia indywidualna – rozważ skorzystanie z terapii indywidualnej. W jej trakcie będziesz mógł/mogła pracować z terapeutą nad rozumieniem i przepracowaniem trudnych doświadczeń z przeszłości. Terapeuta może pomóc Ci zidentyfikować wzorce zachowań i przekonań wynikające z rodzinnej dysfunkcjonalności. Może wspierać Cię w budowaniu zdrowego przywiązania i relacji.
 • Terapia rodzinna – jeśli to możliwe, rozważ udział w terapii rodzinnej. Członkowie rodziny mogą pracować nad komunikacją, budowaniem zaufania i naprawą relacji. Terapia rodzinna może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem, wypracowaniu zdrowych granic i rozwijaniu nowych wzorców relacyjnych.
 • Edukacja o przywiązaniu – zdobądź wiedzę na temat teorii przywiązania i jej znaczenia dla zdrowych relacji. Zrozumienie, jak wykształciły się wzorce przywiązania w Twoim życiu, może pomóc Ci zidentyfikować obszary do pracy. Może pomóc w rozwijaniu zdrowych umiejętności przywiązania.
 • Praktykowanie samoświadomości – bądź świadomy/a swoich własnych emocji, potrzeb i granic. Ucz się rozpoznawać i wyrażać swoje emocje w zdrowy sposób. Praktykowanie samoświadomości pozwoli Ci budować autentyczne relacje oparte na szczerości i szacunku.
 • Szukanie wsparcia społecznego – poszukaj wsparcia w zdrowych relacjach społecznych, takich jak bliscy przyjaciele, partnerzy życiowi, grupy wsparcia lub organizacje społeczne. Znalezienie osób, które Cię wspierają i akceptują, może pomóc w budowaniu zdrowego przywiązania i relacji.
 • Praktykowanie self-care – zadbaj o swoje dobre samopoczucie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Praktykuj self-care, czyli dbaj o siebie w sposób regularny. To może obejmować zdrową dietę, aktywność fizyczną, czas na relaks czy hobby, które sprawia Ci radość.
 • Cierpliwość i wyrozumiałość – pamiętaj, że proces tworzenia zdrowych relacji opartych na bezpiecznym przywiązaniu może być trudny i czasochłonny. Bądź cierpliwy/a zarówno wobec siebie, jak i innych osób. Daj sobie czas i przestrzeń na rozwijanie się i uczenie się nowych wzorców relacyjnych.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x