zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest mowa ciała

Psycholog Wrocław lub online

Mowa ciała – jak ją zrozumieć?

Co znajdziesz w tym artykule:

Czym jest mowa ciała?

Komunikujemy się ze sobą nie tylko za pomocą słów. To, co dzieje się na poziomie emocjonalnym widać również w naszym ciele. Ciało i umysł są ze sobą połączone. Mowa ciała to fascynujące okno na nasze nieświadome myśli i uczucia. W psychologii jest to obszar badań, który ujawnia, jak nieświadome sygnały, które wysyłamy poprzez nasze postawy, gesty i mimikę twarzy. Mowa ciała jest podstawowym sposobem wyrażania emocji i intencji, a także może służyć do wzmocnienia przekazu werbalnego lub nawet przekazania sprzecznych z nim sygnałów.

Mowa ciała w psychologii

Badanie mowy ciała stało się istotnym elementem psychologii i wielu psychologów oraz naukowców z innych dziedzin przyczyniło się do tego obszaru. Paul Ekman jest jednym z najbardziej znanych badaczy w dziedzinie mowy ciała, szczególnie w kontekście mikroekspresji twarzy. Przez lata Ekman badał subtelne wyrazy twarzy i ich związek z emocjami. Jego praca pomogła w rozwoju technik rozpoznawania kłamstw i szkolenia dla organów ścigania. Antropolog Ray Birdwhistell, który wprowadził pojęcie kinezjologii – naukowego badania komunikacji niewerbalnej. Szacował, że ludzka komunikacja jest w 65-70% niewerbalna. Jego praca koncentrowała się na analizie ruchów ciała i ich znaczeniu w interakcjach społecznych. Albert Mehrabian zajmował się przede wszystkim komunikacją niewerbalną i jest znany ze swojego wniosku, że 93% komunikacji jest niewerbalna, co później zostało często błędnie interpretowane i generalizowane. Mehrabian podkreślał, że szczególnie w komunikacji emocjonalnej, znaczenie mają ton głosu, postawa ciała i wyraz twarzy.

Mowa ciała a pierwsze wrażenie

Badania pokazują, że pierwsze wrażenie często kształtowane jest poprzez mowę ciała. Przykładowo, mocny uścisk dłoni i bezpośredni kontakt wzrokowy mogą sugerować pewność siebie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat siedzący prosto, z otwartą postawą, może wydawać się bardziej kompetentny i zdolny do pracy niż ktoś, kto się garbi i unika wzroku. Bezpośredni kontakt wzrokowy może sygnalizować zaufanie i zainteresowanie. Unikanie wzroku możemy interpretować jako brak pewności siebie lub ukrywanie czegoś. Szeroki, autentyczny uśmiech jest uniwersalnym znakiem przyjazności i otwartości. Wyprostowana, otwarta postawa może wyrażać pewność siebie i gotowość do interakcji, podczas gdy zgarbiona postura może sugerować niepewność lub niezainteresowanie. Energiczne, ale kontrolowane gesty mogą wskazywać na pasję i dynamizm, natomiast zamknięte gesty, takie jak złożone ręce, mogą wydawać się defensywne. Sposób, w jaki zarządzamy naszą przestrzenią i odległością od innych, również wpływa na percepcję. Zbyt bliska odległość może być niekomfortowa, podczas gdy zbyt duży dystans może wydawać się chłodna. W kulturach, gdzie dotyk jest akceptowany, umiejętne i stosowne użycie dotyku, jak podanie dłoni na powitanie, może wzmocnić pozytywne wrażenie.

Mowa ciała w relacjach

W bliskich relacjach zazwyczaj jesteśmy bardzo wrażliwi na sygnały, które wysyłają inne osoby. Mowa ciała jest równie ważna, jak słowa, które wypowiadamy. W bliskich relacjach często obserwuje się większą swobodę w dzieleniu się przestrzenią osobistą. Przytulanie, trzymanie się za ręce lub lekkie dotyki mogą wyrażać ciepło, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Ludzie w bliskich związkach często mimowolnie naśladują ruchy i postawy partnera, co jest znakiem porozumienia i harmonii. Przekrzywianie głowy, uśmiechanie się i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego to znaki zainteresowania i empatii. Podczas gdy przekładamy ręce na klatce piersiowej, inni ludzie mogą to odczytywać jako bronienie się lub niechęć otwierania.

Mowa ciała w pracy

Język ciała w miejscu pracy to obszerny temat obejmujący komunikację niewerbalną, która obejmuje gesty, postawę i wyrazy twarzy, których ludzie używają do komunikowania się ze sobą. Zrozumienie i stosowanie odpowiedniego języka ciała może być korzystne w środowisku zawodowym, ponieważ może wpłynąć na to, jak koledzy z pracy i klienci postrzegają pewność siebie, otwartość i nasz profesjonalizm.

Efektywne wykorzystanie mowy ciała w miejscu pracy może prowadzić do bardziej udanych interakcji i komunikacji. Na przykład, utrzymywanie kontaktu wzrokowego wykazuje uwagę i zainteresowanie, podczas gdy mocny uścisk dłoni może ustawić ton dla zaufanej i pewnej siebie interakcji. Postawa również odgrywa kluczową rolę. Stanie lub siedzenie prosto sygnalizuje zaangażowanie i gotowość do udziału, lub prowadzenia. Przeciwnie, skrzyżowane ramiona możemy postrzegać jako postawę obronną lub zamkniętą. Brak kontaktu wzrokowego może być interpretowany jako brak zainteresowania lub dyskomfort.

Efekt kameleona w mowie ciała

Efekt kameleona w psychologii odnosi się do nieświadomego naśladownictwa gestów, postaw, mowy ciała i zachowań innych osób. Jest to forma mimikry społecznej, która może służyć wielu funkcjom, takim jak ułatwianie interakcji społecznej lub zwiększanie sympatii między ludźmi. Może objawiać się w takich sytuacjach, jak: 

  • Zwiększenie zrozumienia – naśladowanie mowy ciała kogoś może prowadzić do lepszego zrozumienia i bliskości. Na przykład, jeśli dwie osoby podczas rozmowy przyjmują podobną postawę, może to zwiększyć ich wzajemne postrzeganie się jako bardziej sympatyczne i zgodne.
  • Ułatwianie komunikacji – gdy ludzie są zaangażowani w rozmowę i czują się dobrze w swoim towarzystwie, często nieświadomie naśladują wzajemne zachowania. To naśladowanie może poprawić przepływ komunikacji i uczynić interakcję bardziej płynną.
  • Wyrażanie empatii – naśladowanie mowy ciała może być również oznaką empatii i zrozumienia. Pokazując przez swoją postawę i gesty, że jesteśmy „na tej samej fali” co nasz rozmówca, przekazujemy, że rozumiemy i podzielamy jego uczucia.
  • Adaptacja społeczna –  efekt kameleona jest także ważny w adaptacji do nowych grup społecznych. Przez naśladowanie mowy ciała innych członków grupy, nowa osoba może lepiej się integrować i być postrzegana jako bardziej podobna do grupy.
  • Wpływ na perswazję – badania sugerują, że osoby, które naśladują mowę ciała swoich rozmówców, mogą być bardziej przekonujące. Naśladownictwo może wywoływać pozytywne odczucia u osób naśladowanych.

Kłamstwo i mowa ciała

Wykrywanie kłamstw jest jednym z najbardziej intrygujących aspektów mowy ciała. Chociaż nie istnieje nieomylny sposób na rozpoznanie kłamcy tylko przez obserwację, niektóre badania sugerują, że kłamcy mogą wykazywać nieświadome znaki. Ktoś, kto kłamie, może nagle zmienić swoją postawę, stając się bardziej sztywny lub zrelaksowany niż przedtem. 

Podczas kłamstwa często unikamy bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Niektórzy mogą też przesadnie się angażować, starając się przekonać innych o swojej szczerości. Dotykanie nosa, ust lub innych części twarzy może być sygnałem niepokoju, który może towarzyszyć kłamstwu. Kłamstwo może powodować, że gesty nie są zsynchronizowane z mówionymi słowami, na przykład ktoś może kiwać głową na „tak” podczas mówienia „nie”. Przerwy w mówieniu i używanie wypełniaczy takich jak „ehm” mogą wskazywać na to, że osoba próbuje wymyślić kłamstwo. Ktoś, kto kłamie, może mieć trudności z utrzymaniem spójności w swojej historii. To może być widoczne również w jego mowie ciała. Nerwowe ruchy nogami, bawienie się przedmiotami, czy tarcie dłoni to przykłady nieświadomych zachowań, które mogą towarzyszyć kłamstwu. 

Jednakże interpretacja mowy ciała wymaga ostrożności. Wiele z wymienionych zachowań może występować również w wyniku naturalnego stresu, zmęczenia, czy niezręczności, a niekoniecznie kłamstwa. Ponadto, należy brać pod uwagę kontekst i normalne zachowania danej osoby, aby uniknąć błędnych interpretacji.

Podsumowanie

Zrozumienie mowy ciała może pomóc w lepszym odczytywaniu intencji innych, jak również w świadomym komunikowaniu własnych. Praktykowanie uważności na własne ciało i jego sygnały może prowadzić do lepszego rozumienia siebie i umiejętności komunikacyjnych. Aby skutecznie odczytać mowę ciała, warto ćwiczyć obserwację ludzi w różnych kontekstach. Przykładowo w pracy, podczas spotkań towarzyskich, czy w publicznych miejscach. Praktyka i zwiększona świadomość własnych reakcji niewerbalnych mogą znacznie poprawić zdolność do interpretacji mowy ciała innych. 

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x